Seyahat Ağrıları Kabusunuz Olmasın

Uzun süreli oturmanın, bel, sırt ve boyun bölgesine bir süre sonra ek yük bindirdiğini belirten Akı, özellikle uzun süre koltukta otururken vücudun aldığı kötü pozisyonun omurga üzerine daha fazla stres bindirdiğini vurguladı.
Uçak, otobüs ya da araba yolculukları sırasında düzenli olarak yapılacak esneme hareketlerinin yolculuğun yol açtığı ağrıların azalmasına yardımcı olduğuna dikkati çeken Akı, şu tavsiyelerde bulundu:
''Boynunuzu gevşetmek için başınızı sola çevirin ve yaklaşık beş saniye süreyle bu konumda tutun. Başınızı yeniden öne çevirin, daha sonra sağa çevirin ve beş saniye bu şekilde tutun. Beş kez tekrarlayın. Omuzlarınızı ve boynunuzu gevşetmek için, kollarınızı vücudunuzu kenarında tutarken omuzlarınızı yukarı kaldırıp bu pozisyonda yaklaşık beş saniye durun ve daha sonra istirahat pozisyonuna dönün.
Dik ve oturur konumdan öne doğru eğilerek gövdenizi yavaşça dizlerinize yaklaştırın. Kollarınızı yana bırakın ve daha sonra kollarınızla bacaklarınızı sarın. Derin nefes alıp verirken bu pozisyonda 20 saniye durun, daha sonra normal oturur pozisyona dönün. Ayakta dururken ellerinizi sırtınızın alt kısmına koyun ve belinizi geriye doğru yavaşça esnetin. 10 saniye bekleyin, gevşeyin ve vücudunuzu dik duruma getirin. Beş kez tekrarlayın. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve vücudunuzu sola bükün. Bu pozisyonda 5 saniye süreyle bekleyin. Dik pozisyona geri dönün, sağa esneyin ve beş saniye bekleyin.''
Oturur durumdayken ayakları, parmak uçları yerle temas halindeyken topukların üzerinde yükseltmenin de çok faydalı olduğunu anlatan Akı, ''10 saniye süreyle bu pozisyonda bekleyin. Topuklarınızı tekrar yere değdirin ve 10 kez tekrarlayın. Bu gerçek bir baldır gerdirme egzersizi olsa da tüm belinizin esnediğini hissedeceksiniz'' diye konuştu. AA

Bu yazı 303 kez okunmuştur.