Polonya’da Bizonlarla Bir Gün

Bu Milli Park ölü odun, çürüyen ağaç, çalı çırpı ve dökülen yapraklar bakımından zengin olduğu için sayısız mantar, küf, bakteri ve böcek türüne rahat bir yaşam alanı olmuştur. Nesli tükenmeye yüz tutmuş nadir görülen iki böcek türü olan Buprestis splendens  ve Pytho kolwensis örnek olarak verilebilir. Bazı ağaçların 500 yaşından büyük olduğu ormanın en ilgi çeken kısmı ise sıkı önlemlerle korunmakta olan Orlowka alanı. Ziyaretçiler 4 kilometrelik bu alanı yürüyerek ya da bisikletle gezebiliyor.
Bialowieza Ormanlarının asıl sembolü, Avrupa Bizonu ‘dur. ( Yabani Öküz ). 18. yüzyılda, Avrupa Bizonu’nun soyu, zamanın hükümdarlarının av merakı ve kaçak avcılar tarafından neredeyse tamamen tükenme noktasına gelmişti. Ancak daha sonra yapılan yeniden üretme ve koruma altına alma çalışmalarıyla  günümüzde Polonya’da yaklaşık 400 Avrupa Bizonu vardır. Dünyada ise  3000 kadar kaldığı tahmin edilmektedir.
 
Ormanın ana turistik kısmında İkinci Dünya Savaşı'nda yok edilmeden önce Tzar av alanı, günümüzde ise Iwa Otel ve orman doğal bilim müzesi olarak kullanılan Bilowieza yer alıyor.
 
Burada Bizon türleri dışında kuş, geyik, tavuzkuşu, domuz, kaz, kunduz, vaşak ve kurt çeşitlerine de rastlamanız mümkündür. Ziyaretçilerin sesinden ürken hayvanlar genelde ormanın derinliklerine doğru kaçıyorlar. Fakat yinede ahşaptan yapılmış asma katlara çıkıp şansınız varsa  onları ormanın derinliklerinde biraz daha  yakından görebilirsiniz.
 
Ayrıca, bizon biblolarının satıldığı hediyelik eşya satan dükkan ve pek çok dondurulmuş hayvan başlarının sergilendiği müzeleri de görebilir, hatıra mahiyetinde bizon bibloları alabilirsiniz.
 
Polonya’ya yolunuz düşerse, ve nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanları görmek ilginizi çekiyorsa mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.
 
Bir başka gezi yazımda buluşmak dileğiyle sevgiyle kalın.

Gülşah CENGİZ
Bilgisayar Öğretmeni
gulsahcengiz@hotmail.com.tr

 
 

Bu yazı 412 kez okunmuştur.