Otogara Ataşehirliden Tepki

2004 tarihli Ataşehir İmar Planı'na, Ataşehirlilerin itiraz etmesi ve yürütmenin durdurulması isteminin kabul edilmesi üzerine, otogar girişimi de davanın sonucunu beklemeye başladı. Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran 2006 tarihinde onayladığı 1/5000'lik yeni Ataşehir İmar Planı'yla, Harem Otogarı'nın Ataşehir'e taşınarak, bölgede küçük ölçekli bir otobüs terminali yapılması fikrini savunan komisyon raporunu kabul edip, otobüsçülerin girişimine zemin hazırlamış oldu. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), şehir dışına taşınması planlanan
hayvan barınağının yerine, 70 işletmelik modern bir otogar yapmak için proje hazırlıyor.
Hüseyin Elevli (Gardenya 1 Yöneticisi)
Klakson sesiyle mi uyanacağız? Hayvan barınağının bulunduğu arazi, Anadolu yakasının terminal ihtiyacını karşılamaya yeterli ve uygun bir yer değildir. Otobüs firmaları Varan, Ulusoy, Pamukkale, Fındıkkale, Metro, Kamil Koç zaten çevrede kendi yolcu indirme bindirme yerlerini inşa ettiler. Yeni bir otogar rezaletine ne gerek var. Kalkıp kamu eliyle şehrin ortasına yeni bir terminal yapmak yanlıştır ve abestir. Şehir planlama açısından, kentin sosyal ve coğrafi konumuna aykırıdır. Belediye, hayvan barınağını boşaltacaksa otogar yerine oraya park yapsın. Çünkü AtaşehirÕin, Berrak Sitesi'nin ve çevredeki konutların yeşil alana ihtiyacı var. Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı gibi park yapılsın. Sabahleyin klakson sesi ve egzos dumanıyla kalkmayalım.
Ömer Karan 44 Ada Yöneticisi
Ataşehir Esenler'i geçer. Terminal Ataşehir'i bitirir. Zaten olağanüstü sorunlar var. Trafik, ulaşım ve çevre ağır bir yara alır. Batı Ataşehir'deki konutlar ve yeni yapılacak Soyak Projesi de aynı yolları kullanacak. Bunlara bir de otogarın otobüsleri, servis araçları, taksileri eklenirse Ataşehir yaşanmaz bir yer olur. Otobana bağlansa bile, trafik içinden çıkılmaz bir hal alır. Ataşehir aynen eski Sirkeci ve Topkapı otogarına döner. Bunlar ver kurtul, sat kurtul anlayışının sonucu. Kimlerin çıkarı olacak; birkaç otobüs firmasının. Onun için Mimarlar Odası'nı, Ataşehirli sivil toplum kuruluşlarını uyarıyorum, yardımcı olsunlar. Otogar olacaksa, hayvan barınağı kalsın daha iyi. Para toplayalım, belediye orayı daha modern bir hale getirsin, sokaklarda köpek dolaşmasın.
Bilgin Kurallı (38 Ada Yöneticisi)
Şehir içine yalnız toplu taşıma araçları girmeli. Konutlarla içi içe otogar olmaz. Hayvan Barınağı ya da Ataşehir içinde başka bir yer bu amaca uygun değil. Otogar Kurtköy civarında bir yere yapılabilir. Hem hava, deniz, karayoluna ve demiryoluna yakın bir konumda, hem de yeni yapılacak olan raylı sisteme entegre edilebilecek bir yer. Yut dışından yurt içinden burya gelecek yolcular dileği yere dilediği araç ile gidebilsin. Şehir içine otogar düşünülmesi son derece sakıncalı. Artık şehir içine sadece toplu taşıma araçları girebilmeli. Bunu yeniden keşfetmeye gerek yok, dünyanın birçok ülkesinde bu böyle uygulanıyor. Böylece toplu taşıma sistemi de gelişir.
Muhtar Necaettin İlme:
Ataşehir'e otogar felakettir. Uzun zamandır otogarın Ataşehir'e getirilmesi için bir gayret ve niyet var. Harem otogarının Ataşehir'e gelmesi demek, hem doğu ve hem de Batı Ataşehir için tam bir felaket demektir.Trafik şu anda bile içinden çıkılmaz bir halde, otogar yapılırsa tamamen kilitlenecektir. Bunu görmek için mevcut otogarların çevresine bir bakmak yeterlidir. Otoban bağlantıları yapılsa bile, otogara gitmek isteyen özel araçlar, servis araçları Ataşehir içinden geçmek zorunda. Yetkililerin böyle bir şeye onay vereceklerini sanmıyorum. Konutların içine otogar yakışık almaz.
Tayfun Kahraman (Şehir Plancıları Odası)
Konutlarla iç içe otogar olmaz. Otogarların konut alanlarının uzağında olması sağlıklı olandır. Çünkü otogarla oraya bir fonksiyon getiriyorsunuz ve bu fonksiyon konutla iç içe olan bir fonksiyon değil. O nedenle konutun yanında olması yanlış bir seçim olur. Nerede olur derseniz; esasında ana ulaşım akslarının kesiştiği alanlarda, o akslar üzerinde ve kentin dışında olabilir. Bu fonksiyonların kent dışında olması, konut alanlarının dışında olması sağlıklıdır. Şehir içinde olması otobüsçülerin işine geliyor. Çünkü giriş, çıkış ve servis açısından kolay oluyor. Şu anda Harem de kentin içinde kaldı. Hem görüntü kirliliği, hem gelişme alanı sit alanlarına yakın ve fonksiyonsuz, bu yüzden oradan kalkması lazım. Uygun alanlar varsa orada otogar olabilir, ama konutlarla bu kadar iç içe olamaz, kabul edilebilir bir şey değil.
Ege Cansen: 'Otogarlar şehir içine yapılsın'. Otogar konusunun TOFED tarafından basına yansımasının ardından, Hürriyet Gazetesi yazarı Ege Cansen İstanbulÕda otogarların şehir içine yapılması gerektiğini savunan yazılar yayımladı. Mimar ya da şehircilik uzmanı olmamasına karşın, ÒMimariyi İşlev BelirlerÓ gibi saptamalarda bulunan Cansen, henüz ortada plan yokken Ataşehir'e otogar yapılmasının doğru olduğu iddiasında bulunuyor. Harem otogarının da yerinde kalmasını savunan Ege Cansen, otogarın özelliklerini ele aldığı yazılarında, İstanbul'un içinde 6 ayrı otogar yapılması gerektiğini yazıyor. Ataşehir Magazin

Bu yazı 41 kez okunmuştur.