Kitap Adamlar Dünya Kitap Günü’nde İstanbul Sokaklarında

Etkinlikler kapsamında 23 Nisan Pazartesi günü saat 12:00-15:30 arası Mecidiyeköy İletişim Noktası’ndaSuper FM canlı müzik ekibiyle birlikte İstanbul’un 100’leri serisi ve diğer Kültür A.Ş. yayınlarının tanıtımını, sevimli kostümler giyerek İstanbul sokaklarında dolaşan Kitap Adamlar yapacak.Super FM canlı yayınında İstanbul’un 100’leri serisine dair sorulan soruları bilen şanslı 5 çift, 24-25 Nisan tarihlerinde CRR’de gerçekleşecek iki konsere ücretsiz katılma imkânı bulacak.
 
Yine aynı gün 12.00-16.30 saatleri arasında Kadıköy İstanbul Kitapçısı ve Taksim İletişim Noktası’nda Kitap Adamlar geçici olarak kurulan standlarda indirimli kitap satışı gerçekleştirecek.

Dünya Kitap Günü’nün tarihçesi
 
Shakespera ve Cervantes’in hayatını kaybettiği, Nabokov gibi dünyaca ünlü bazı yazarların doğum günü olan 23 Nisan, 1995 yılında Uluslararası Yayıncılar Birliği ve UNESCO tarafından Dünya Kitap Günü ilan edildi.
 
Dünya Kitap Günü herkesi, özellikle de dünyanın geleceği olan çocukları ve gençleri okuma zevkiyle tanıştırmayı, onları kitaplarla kaynaştırmayı amaçlıyor.

Dünya Kitap Günü ülkemizin yanı sıra; İspanya, İngiltere, İrlanda, Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Fas, Pakistan, İtalya, Mauritius, Umman, Haiti, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Senegal ve İsveç’in de aralarında bulunduğu dünyanın 100 ülkesinde; kütüphanelerde, kitabevlerinde ve sokaklarda çeşitli kültür ve sanat etkinlikleriyle kutlanıyor;  toplu kitap okuma günleri, kitap değiş tokuşları, yazar söyleşileri ve yarışmalar düzenleniyor. Dünya Kitap Günü Türkiye’de 2001 yılından beri kutlanıyor.

 
 

Bu yazı 318 kez okunmuştur.