İşte Ataşehir İlçesi

15 yıllık ‘Erengazi İlçesi’ hikayesi nihayet sona erdi. Çizilen sınırların merkezinde kalan Ataşehir, hem çağdaş konut yerleşimlerinin öncüsü ve hem de son yıllarda gayrimenkul sektörünün parlayan yıldızı olarak yeni ilçeye adını verdi.
5747 Sayılı, Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, 6 Mart 2008’de TBMM’de Kabul edildi. Kanunun ‘İlçe kurulması’ başlığı altındaki 1. maddesinin 18. bendinde, Ataşehir İlçesi şöyle tanımlanıyor: “Ekli (16) sayılı listede adları yazılı mahalleler ile mahalle kısımları merkez olmak ve aynı adla bir belediye kurulmak üzere İstanbul İli’nde Ataşehir İlçesi kurulmuştur.”
 
16 Sayılı listeyle Ataşehir’e bağlanan mahalleler şöyle sıralanıyor:
Üsküdar İlçe Belediyesi’ne bağlı;
1-Fetih
2-Esatpaşa
3-Örnek
Kadıköy İlçe Belediyesi’ne bağlı;
4-Yenisahra
5-İçerenköy
6-İnönü
7-Kayışdağı
8-Barbaros
9-Küçükbakkalköy
10-Atatürk Mahallesi’nin O4 ve E80 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı
Ümraniye İlçe Belediyesi’ne bağlı;
11-Yeni Çamlıca
12-Mustafa Kemal Mahallesi’nin O4 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı
13-Namık Kemal Mahallesi’nin O4 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı
14-Samandıra ilk kademe belediyesine bağlı Ferhatpaşa Mahallesi’nin E80 Karayolu’nun ve E80-D100 bağlantı yolunun güneyinde kalan kısmı.

Hayvan barınağı Ataşehir’den ayrıldı
Ataşehir’in Tem Otoyolu’nun kuzeyinde kalan kısmı, kanunun 2. maddesine göre, Ümraniye İlçesi’ne bağlanırken, bu bölgede bulunan Kadıköy Belediyesi Hayvan Barınağı da Ümraniye sınırlarına katıldı. Boğaziçi Köprüsü’ne giden O4 bağlantı yolu Ataşehir İlçesi’nin kuzey sınırını oluştururken, Barbaros Mahallesi sınırlarında kalan finans merkezi onaylı arazi, bu karayolunun kuzeyinde bırakılan tek alan oldu.
Kayışdağı ile E80 Otoyolu arasında kalan ve Kartal İlçesi Samandıra Belediyesi sınırlarında bulunan Ferhatpaşa Mahallesi’nin E80 ve D100 bağlantı yolu güneyinde kalan kısmı, Ataşehir’e bağlanırken, Ümraniye İlçe Belediyesi sınırları içindeki Mustafa Kemal Mahallesi’nin O4 Karayolu altında kalan kısmı da (yaklaşık dörtte üçü) Ataşehir’e bağlandı. Yine, Namık Kemal Mahallesi’nin O4’ün altında küçük bir kısmı da Ataşehir’e bağlanan bölgeler arasında.
Göztepe Libadiye Caddesi, Ataşehir’in batıdan sınırını çizerken, Üsküdar’a bağlı Fetih, Örnek ve Esatpaşa mahalleleri de Ataşehir’e bağlandı.

İlçeyle birlikte Ataşehir Belediyesi de kuruldu
İlçe belediyesinin kurulduğu Ataşehir’de, şimdi gözler ilçe merkezinin nereye kurulacağına çevrildi. Ataşehirlinin korktuğu şey başına gelecek gibi. Semt sakinlerinin yıllardır şikayet ettiği yol konusu, ilçe kurulmasıyla birlikte yeni bir önem kazandı. İlçeye adını veren, Fetih Mahallesi’nden Ferhatpaşa’ya uzanan yolların kesişme noktasındaki Ataşehir, adeta yeni ilçenin atardamarı konumunda. Yeni  ilçenin merkezi olmaya en büyük aday ise, iptal edilen Soyak Projesi’nin yapılacağı arazi. Bu durumda, Ataşehir Meydanı’nın da Ataşehir İlçesi’nin merkezi olması bekleniyor.
Öte yandan, Küçükbakkalkköy’deki belediye hizmet alanı ile Yeni Sahra ve Barbaros mahalleleri de ilçe merkezi için kullanılabilecek alanlar arasında gösteriliyor.

İlçe 60 gün içinde kurulacak
Yerel seçim öncesi yeni ilçeler yaratılmasının, iktidarın seçim hesapları yapmasından kaynaklandığını öne sürenler, Ataşehir İlçesi’nin de Kadıköy’ü bölmek için kurulduğunu iddia ediyorlar. Hesaplar ve iddialar ne derse desin, Ataşehir İlçesi iki ay içinde kurulacak. Kurulan yeni belediyenin organları, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerle belirlenecek. Bu süre içinde yerel hizmetler Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek. Merkezi hizmetler ise ilçe örgütlenmesi tamamlanana kadar bağlı bulunan ilçe tarafından yürütülecek. Ancak, 5747 Sayılı Yeni İlçeler Kanunu’nun Geçici 2. Maddesi, ilçe teşkilatlanmasının kanunun yürürlüğe girişinden 60 gün içinde tamamamlanacağını söylüyor

Çeşitli kurum ve kuruluşlara ait kadro atamalarının yapılacağı yeni ilçelere, bu yıl makam otomobili de alınacak. Belediyeler de İller Bankası’ndan 1 Ocak 2008’den itibaren pay almaya başlayacak.

Gözler siyasi partilerde
Ataşehir ilçe olunca siyaset de hareketlendi. Siyasi partilerde gözler ve kulaklar Ataşehir’e çevrildi. Bazı mahallelerinde AKP ve CHP’nin başa baş gittiği, çiçeği burnunda Ataşehir İlçesi’nde, kıyasıya bir seçim rekabeti yaşanacağa benziyor. Kanunla birlikte iyice hareketlenen siyasi kulislerde, yeni ilçe örgütü kurma ve yerel seçimler için zemin yoklama çalışmaları da başladı. Siyasi partilerin iki ay içinde örgütlenmelerini tamamlamaları beklenirken, ilçe başkanlıkları ve belediye başkanlığı için kulislerde çeşitli isimler dolaşıyor…

Ataşehir Magazin, 22 Temmuz 2007 seçimleri sonucuna göre Ataşehir İlçesi’nin seçmen profilini çıkardı. 162 bin geçerli oyun, 71 binini alan AKP’yi, 53 bin oyla CHP izliyor. İlçedeki üçüncü parti ise18 bin civarında oy alan MHP. Ataşehir Magazin

Bu yazı 110 kez okunmuştur.