Diyabetik Ayaklarda Medikal Bakım

Diyabet, vücutta yetersiz insülin üretimi ya da üretilen insülinin görevini yapmakta yetersiz kalmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Diyabetin en önemli komplikasyonlarından biri de diyabetik ayaktır. Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si diyabetik ayak riskiyle karşı karşıyadır. Diyabet hastaları his kaybı, şekil değişikliği, ayak yaraları gibi sebeplerle ciddi ayak problemlerinin gelişmesine açıktırlar. O yüzden de diyabet hastalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır.

Merkezimizde tırnak batığı, deforme tırnak, topuk çatlağı, nasır, mantar bakımını medikal olarak yapıyor olmamızın yanı sıra, diyabetik ayak bakımını da yine medikal olarak yapmaktayız. Özellikle diyabetik ayaklara sahip kişilerin medikal bakım hizmeti almaları sağlık açısından çok daha önemlidir. İşlem, kişiye özel freze başlığı ile itme tekniğine dayanarak yapıldığı için bakımlar hem çok daha hijyenik hem de çok daha sağlıklıdır; zira sıradan yapılan bir pedikür işlemi bile,  diyabetik ayaklarda büyük ve telafisi zor sorunlar yaratabilir. Dolayısıyla diyabetik ayak problemi yaşayan kişilerin, ayak sağlığı merkezlerinde uzman yardımıyla daha tıbbi ve medikal hizmet almaları doğru olacaktır.

Nelere dikkat edilmeli?

Diyabet hastalarının ayak bakımında dikkat etmesi gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Ayaklar mutlaka “diyabetik ayak kremi” ile nemlendirilmelidir. Parmak aralarına krem sürmemelidirler.

-Ayak tırnakları düz ve köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesilmelidir

-Ayaklar her gün ılık suyla yıkanıp(en fazla 37 derece), kâğıt havlu ya da yumuşak bir havlu ile parmak araları dâhil özenle kurutulmalıdır.

-Çoraplar pamuklu ya da yünlü ve yumuşak dokulu olmalıdır.  Ayrıca çorapların topuk ve burun kısımlarının dikişsiz, bilek kısımları da lastiksiz olmalıdır.

-Ayağı sıkmayan, rahat ve yumuşak ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca yüksek topuklu ve sandalet tarzı ayakkabılar giyilmemelidir.

Bu yazı 364 kez okunmuştur.