Direksiyon Başındaki Yanılgı

Kadın, erkek, genç, yaşlı tüm sürücüler kendilerine "ortalama sürücü" üzerinde not verirken, bu oran sıradan sürücü 65 yaşın üzerindeyse daha da arttı.
Orta yaşlı erkeklerin kendilerine aynı yaştaki sürücülerden ''daha yüksek'', daha genç ve daha yaşlı sürücülerden ''çok daha yüksek'' not vermesi dikkati çekti.
65 ve daha yaşlı olanlar da, kendilerini aynı yaştaki sürücülerle mukayese ettiklerinde daha iyi sürücü olduklarını belirttiler.
Accident Analysis and Prevention adlı dergide yayınlanan araştırmanın başında yer alan Sylvain Gagnon, bu kadar özgüven ve cesaretin bencilliğe yaradığını belirterek, bunun tehlikeli sonuçlara ve trafik kazalarına yol açabileceği uyarısında bulundu.
Psikolog Gagnon, "Eğer daha iyi sürücü olduğunuzu düşünüyorsanız, belki de direksiyona geçtiğinizde farklı davranmaya başlıyor ve vermeniz gereken dikkati vermiyorsunuzdur. Bu da özellikle genç erkeklerin yollarda neden diğer sürücülerden daha fazla kaza yaptıklarını açıklayabilir" dedi.
Kanadalı araştırmacılar, sürücülerin kendi risklerini ve yeterliklerini ciddiye almamalarının, onları trafikte daha dikkatsiz yapabileceği uyarısında bulundular. AA

Bu yazı 302 kez okunmuştur.