Advertisement
Ataşehir Online Ana Sayfa
ANA SAYFA arrow KÜLTÜR-SANAT
Advertisement
ANAHABERYEME İÇMEGÜZELLİKSPORGEZİKİTAPSAĞLIKEVCİLOTO-MOTOTEKNOLOJİKÜLTÜR-SANATHARİTAREHBERİLANLARFOTO
KÜLTÜR-SANAT
Ataşehir'de 23 Nisan Bir Başka Güzel
ImageAtaşehirli çocuklar bu yıl 23 Nisan’ı daha bir coşkuyla yaşayacak. İtalya, İspanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’dan gelen yabancı konukların da katılacağı Kukla Festivali’nin yanısıra park eğlenceleri, atölye çalışmaları ve resim sergileri de çocukları bekliyor. Ataşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklar için birbirinden farklı ve renkli bir program hazırladı. Bu kapsamda, Ataşehir’deki birçok farklı noktada Kukla Festivali, park eğlenceleri, atölye çalışmaları, resim sergileri gibi çeşitli etkinlikler olacak. Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası ve Çocuk Korosu da, 22 Nisan Cumartesi saat 18.00’da Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde (MSKM) konser verecek. Repertuarlarında ise çocuk şarkıları, marşlar ve halk türküleri var. Orkestra uyarlamaları Ahmet Tirgil tarafından yapılan eserler, Umut Kahraman şefliğinde seyirci ile buluşacak.
Devamını oku...
 
Televizyon İzleme Rekoru Kırdık
ImageMedya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press televizyon izleme alışkanlıkları üzerine RTÜK’ten derlediği veriler ışığında araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde günlük televizyon izleme oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırdık. Ajans Press’in RTÜK’ten derlediği verilere göre gününün büyük bir kısmını televizyon izleyerek geçiren Türk halkının ilk tercihi magazin programları ve diziler oldu. Basında çıkan haberler incelendiğinde magazin haberlerinin dizi haberlerinin önüne geçtiği görüldü.  Geçtiğimiz yıldan itibaren 18 bin 586 magazin haberi yapılırken, dizilerle ilgili ise medyaya 6 bin 177 haber yansıması olduğu belirtildi. İstanbul halkının televizyondaki ilk tercihi magazin programları oldu.
Devamını oku...
 
Usta Sanatçı Muharrem Akkuş Sanat Yaşamının 60. Yılını Ataşehir'de Kutladı
ImageZübeyde Hanım Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Muharrem Akkuş’un sanatçı dostlarından Aysun Gültekin, Ender Balkır, Gülcan Kaya, Hüseyin Turan, İzzet Altınmeşe, Özcan Türe, Yavuz Değirmenci ve Soner Özbilen de katıldı. Müzik dolu gecenin sonunda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi de,  Muharrem Akkuş’un 60. sanat yılını kutlayarak kendisine plaket sundu.  Ses ve bağlama sanatçılığının yanı sıra derlemeleri de bulunan Muharrem Akkuş, ilk müzik çalışmalarına 1955 yılında başladı, ardından 1960’da Erzurum Radyosu’nda kurulan Türk Halk Müziği korosuna, 1965 yılında da İstanbul Radyosu’na katıldı.
Devamını oku...
 
Ali Poyrazoğlu da İspanyol Tiyatrosu da Ataşehir'deydi
ImageTiyatronun kalbi, Ataşehir’de atmaya devam ediyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde start alan 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali birbirinden güzel oyunlarla devam ediyor. Tiyatroseverlere dolu dolu bir program ve birbirinden güzel oyunlar sunan festivalde 28 Mart Salı akşamı Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu tarafından “Ben Eskiden Küçüktüm” isimli oyun sahnelendi. Ali Poyrazoğlu’nun yazıp yönettiği ve oynadığı oyunda, palyaçoların, kuklaların, canlı müziğin ve dansın iç içe geçtiği muhteşem bir güldürü Ataşehirlilerle buluştu. Adeta hayaller ülkesine bir yolculuk yapılan oyunda, tiyatro perdesinin, koltuklarının, kostümlerinin, anılarının, kulise asılı kalmış tiradların çok komik öykülerin satıldığı bir açık arttırmanın hikayesi anlatılıyor. 
Devamını oku...
 
Ataşehir Muhteşem Galayla Renklendi
ImageAtaşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul’un en kapsamlı tiyatro festivali  “8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali” muhteşem bir gala ile başladı. Bu yıl “kırmızı halı” geçidiyle açılan galaya yüzlerce tiyatro sanatçısı katıldı. Haldun Dormen, Metin Akpınar, Zihni Göktay, Ezel Akay, Orhan Aydın, Deniz Arcak, Yavuz Seçkin, Hakan Yılmaz, Sevinç Erbulak, Füsun Demirel, Veysel Diker, Fırat Tanış ve Ayça Varlıer galanın tanıdık yüzleriydi. Sanatçılar, Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nin önünde kırmızı halıda yürüdüler. Sanatçıları yüzlerce tiyatro öğrencisi karanfillerle karşıladı.  Klasik müzik eşliğinde süren galanın kokteyli, tiyatronun eşsiz karakterlerini sergileyen canlı mankenler ve pandomim sanatçılarının gösterileri ile devam etti. 
Devamını oku...
 
Tiyatronun Kalbi Ataşehir'de Atıyor
ImageBu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nde tam 24 oyun sahnelenecek. Türk Tiyatrosu’nun en değerli isimlerini tiyatroseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliğini düzenleme konusunda iddialı olduklarını söyledi. Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nde 27 Mart- 24 Nisan tarihleri arasında tam 24 oyun sahnelenirken 12 atölye ve 4 söyleşi yapılacak. Yüzlerce oyuncunun sahne alacağı festival ile birlikte Ataşehir bir ay boyunca tiyatronun konuşulduğu, duraklarında ustaların resmedildiği ve sokaklarında oyunculara rastlanılan bir ilçeye dönüşecek.
Devamını oku...
 
Ataşehir Atatürk Mahalle Muhtarlığı’nda Mahalle Kütüphanesi Kuruldu
ImageAtaşehir’in Atatürk Mahalle Muhtarlığı sıra dışı bir çalışmaya imza atarak hem kütüphane hem de sergi görevini üstleniyor. Atatürk Mahalle Muhtarı Leyla Yeşim Şaylan tarafından 2015 yılında başlatılan kütüphane projesi büyük ilgi görüyor. Proje kapsamında, vatandaşlar tarafından Mahalle Muhtarlığına; öykü, roman, şiir, yabancı dil, öğrencilerin yararlanabileceği ders kaynak ve sınavlara hazırlık kitapları bağışlanıyor. Bu kütüphanede kitapseverler, isim ve telefon numaralarını yazdırmaları karşılığında kitapları okuyabiliyor. Proje ile ilgili bilgi veren Muhtar Şaylan şunları söyledi:
Devamını oku...
 
Çanakkale Zaferi Kahramanlık Türküleri ve Ağıtları (18 Mart 2017 - Ataşehir)
ImageTürkiye halkının birliğini, beraberliğini ve zekâsını tüm dünyaya ilan eden ve tarihin akışını Anadolu’dan şekillendiren bu büyük zaferi türkülerimizle anacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu zamanı da göz önünde bulundurursak; çok ağır bedeller ödenerek elde edilen bu zafer, bize Mustafa Kemal’i dolayısıyla da Cumhuriyeti müjdeler. Koromuz bir kez daha bu tarihsel mirasın önemini hatırlamak ve hatırlatmak için bu konsere hazırlandı.
Devamını oku...
 
Beyaz Perdede Yerli Film Rüzgarı
ImageMedya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, 2017’nin en çok izlenen filmlerinin medya karnesine çıkardı. Ajans Press’in Box Office’ten derlediği verilere göre 2017’nin en çok izlenen yapımı, Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 5 filmi oldu. 16 Şubat’ta vizyona giren film 5 milyon 748 bin kişi tarafından izlendi. Yılın en çok izlenen ikinci yapımı Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrollerini paylaştığı Çalgı Çengi İkimiz filmi oldu. Film 2 milyon 784 bin seyirci rakamına ulaştı.
Devamını oku...
 
Ataşehir Müzikali - 10 Mart 2017
ImageAtaşehir’de yaşayan tiyatro sanatçısı Veysel Diker’in Ataşehir Müzikali, Ataşehir sosyal yaşamından çarpıcı kesitleri barındıran müzikli ve danslı bir gösteri olarak sahnelerde yerini alıyor. Müziklerini Cemal Yön’ün yaptığı, danslarını Esra Saçar’ın kurguladığı oyun eleştirel komedi türü olarak sahnelerdeki yerini alıyor.
Yazan – Yöneten: Veysel Diker
Müzik: Cemal Yön
Koreografi: Esra Saçar
Devamını oku...
 
Gamze Akkuş İlgezdi'den Kadın ve Siyaset Söyleşisi
ImageAtaşehir Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında hazırladığı “Kadın Buuşmaları” etkinliklerinin söyleşi bölümünde; Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, “Kadın ve Siyaset” üzerine konuştu. Kadın-erkek eşitsizliğini irdeleyerek, hem siyasi hem de toplumsal yaşamdan örnekler veren Gamze Akkuş İlgezdi, tarihsel yolculukta ise ilk çağlardan itibaren Anadolu’da filizlenen kadın ve erkek arasındaki eşitlik anlayışını anlattı. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınların kazandıkları haklardan da bahseden İlgezdi, sonrasında kadınların nasıl olup da toplumsal yaşamdan, iş hayatından ve politika sahnesinden dışlandığını tartıştı. Konuşmasının son bölümünde de kadına yönelik şiddetin acımasız boyutlarını anlattı.
Devamını oku...
 
Mart Ayı Ataşehir'de Sıcacık Geçecek
ImageAtaşehir Belediyesi Mart ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, kadın- erkek, genç-yaşlı-çocuk; kısacası her yaştan herkes için dolu dolu bir program hazırladı. Ataşehir Belediyesi kültür-sanat etkinliklerinin Mart ayı ana temasını 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü oluşturuyor. Türkiye’nin dört köşesinden kadınlar, “Kadın Buluşmaları” projesi kapsamında Ataşehir’de bir araya gelerek, el emeklerini, göz nurlarını tanıtacaklar. Çiniler, ehram dokumalar, ahşap kakmalar, organik tarım ürünleri gibi pek çok ürünün sergileneceği etkinlikte, 2014 yılında büyük maden faciasına tanık olan Somalı kadınların “Kömürün İsi, Sabunun Misi” sloganıyla sundukları ürünler, kokularıyla olduğu kadar anılarıyla da yüreklere işleyecek. Bir diğer etkinlikte, Kadınlar Tiyatro Topluluğu, bin kilometre yol kat ederek geldikleri Ataşehir’de, 4 Mart günü saat 15.00’da, MSKM’de “Baba Ben Geldim” isimli oyunu sergileyecek.
Devamını oku...
 
Ataşehir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi (ATAMEM) Ek Hizmet Binası Yenisahra Mahallesi’nde Kadın
ImageSadece kadınlara yönelik hizmet sunacak ATAMEM Yenisahra Ek Hizmet Binası’nda yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı mesleki kurslar verilecek. Kuaförlük, Pasta Çıraklığı, İğne Oyası ve Manikür-Pedikür kursları ile eğitim dönemine başlayan merkezde 100 kursiyer kadın bulunuyor. Kontenjanın kısıtlı olduğu kurslara kayıtlar 6 Mart 2017 tarihine kadar sürecek. Kursiyerlerin çocukları için oyun alanı da bulunan merkezde, mesleki kurslar haricinde kadın sağlığı, kadın ve çocuk, iletişim gibi talep edilen konularda eğitim seminerleri verilecek. Henüz hizmet vermeye başlayan merkezde, bir yıl içerisinde mesleki eğitimler ile eğitim seminerlerinden 600 kadının faydalanması bekleniyor.
Devamını oku...
 
Feridun Düzağaç Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde Ataşehirli Hayranlarıyla Buluştu
ImageMüzik hayatına üniversite yıllarında başlayan şarkıcı Feridun Düzağaç Ataşehirlilere unutulmaz bir gece yaşattı.  Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nin Halit Akçatepe Sahnesi’nde gerçekleşen konserde, sanatçı “Alev Alev”, “Düşler Sokağı”, “Beni Bırakma” gibi sevilen şarkılarını seslendirdi. “Yazdığım şarkılar ömrümün kara kutusu” diyen Feridun Düzağaç’ın şarkılarına konser boyunca hayranları da katıldı. İki saat süren konser sonunda sanatçıya Ataşehir Belediyesi çiçek takdim edildi.
Devamını oku...
 
Ataşehirli Çocuklar Medyayı Fethetti
ImageAtaşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen "Horeca Cam Dostu İşletme Projesi"nin basın tanıtım çalışmaları Ataşehirli miniklerin desteğiyle yürütülüyor. Günümüzde çevre kirliği her geçen gün artarken, çevreci kuruluşlar da çevre kirliliğine karşı farkındalık yaratacak projeler üretiyor. Ataşehir Belediyesi ile Çevko, Şişecam ve Özen Cam işbirliğiyle; yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan cam atıklarının diğer ambalaj atıklarını kirletmeden ve zarar görmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla Horeca (Hotel, Restaurant, Cafe) Cam Dostu İşletme Projesi” başlatıldı. Projenin lansman toplantısında; hak kazanan işletmelere, otellere ve avm’lere "Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelaları" verilecek.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 40 Toplam: 2102

Ataşehir Online Copyright © - Tüm hakları saklıdır - Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Advertisement
Advertisement
Şu anda 11 kişi online
Toplam Yazı Adedi: 20325

Ataşehir Rehberi

Yeni Kayıt Ekle (Ucretsiz)
Arama yapmak için tıklayınız.

Syndicate

Anket

Neden Ataşehir esnafından alışveriş yapmıyorsunuz?
 

Son Eklenenler

En Çok Okunan

En Çok Aranan

Advertisement
Advertisement
Advertisement