Ataşehir Belediyesi’nin İlk İşi, Bölgenin İmar Planlarını Yapmak Olmalı

-İlçe yönetimi kuruluş çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

13 Ağustos’ta görevi aldım. Yönetim çalışmalarını yürütüyoruz. Temennimiz, isteğimiz, Ataşehir’i temsil edecek, Ataşehir’in bütün unsurlarını barındırabilecek bir yönetim oluşturmak. Bunun için de ince eleyip sık dokuyoruz. Bir hafta içinde yönetim kadrolarımız netleşmiş olur, ardından proje ekipleri oluşturacağız.  Belediye seçimlerinde kazanacağımıza inanıyorum. Ataşehir Belediyesi’ni aldıktan sonra  ekibimizin hazır projelerle ‘yola devam’ demesi lazım. Esas hedef  belediye. Seçimlerde başarılı olduktan sonra, hizmet edebilmek de önemli. Bunun için de projelerinizin olması lazım. Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Samandıra unsurlarından oluşan Ataşehir’ i nasıl yekpare bir ilçe yapabiliriz, Ataşehirlilik bilincini nasıl geliştirebiliriz, Ataşehir için neler yapabiliriz? Bunların planlamasını yapacağız. Bu manada önümüzde yapacak çok iş var.

– Sizce Ataşehir nasıl bir ilçe olacak veya olmalı?

Ataşehir’in ilçe olması, 13 mahalleyle birlikte tüm Ataşehirliler için çok önemli bir dönüm noktası. Özellikle Kadıköy’den ayrılan mahallelerin yıllardan beri birikmiş problemleri var. Sahipsizliği söz konusu. Bu biriken problemler ve sahipsizlik, yeni kurulan belediye ile birlikte çözülecek. Bu sahipsizliğin neticelerini irdeleyebiliriz. Çok farklı sebepler ortaya çıkabilir. Siyasi söylemlerde bulunmak istemiyorum. Öncelikli nedeni Kadıköy’ün çok geniş bir alana yayılmış olması ve büyük bir nüfusa sahip olmasıdır. Bu büyüklükle hangi parti ve hangi belediye olursa olsun başarma şansı yok. Kadıköy’de iki bölge arasında büyük bir uçurum vardı. Barbaros Mahallesi’nde kaldırım yok, Suadiye’de üç kez kaldırım yapılmış. Her yıl kaldırım değiştirilmiş. Böyle bir çelişkinin yaşandığı bölge idi Ataşehir. Diğer ilçelerden katılan mahalleler de o ilçelerin kıyıda köşede kalmış mahalleri. Her ilçenin merkez mahalleleri hep ön plandadır. Büyük hizmetler buralarda gerçekleşir. Ataşehir bölgesinin yıllardan beri ilçe olması söz konusu olduğundan, bu bölgeye yatırımlar hep ertelendi.

-Mahallelerin siyasi bir kaygıyla oluşturuluduğu fikrine nasıl bakıyorsunuz?

İlçe sınırlarının siyasi amaçla oluşturulduğu fikrine katılmıyorum. Bir kere coğrafi olarak zaten E5 ve TEM yolları fiziki sınırları oluşturuyor. Siyasi maksatla oluşturulmuş olsaydı, Fındıklı ve Ünalan da katılabilirdi. Aslında bizim aleyhimize olmuş, çünkü bu mahalelerde bizim daha yüksek oy oranlarımız var. Biliyorsunuz Erengazi ilçesi kanun maddesi olarak, çok eski tarihten beri meclisin gündemindeydi. O yüzden siyasi bir yanı yok, tamamen hizmete yönelik bir yanı var.

-Ataşehir ilçesinin merkezi neresi olabilir, bu konuda bir çalışma var mı?

İlçe merkezi yine bu bölgelerde olur. Biliyorsunuz Batı Ataşehir’de belediye hizmet alanı olarak ayrılmış yer var. Küçükbakkalköy’de defterdarlığa ait geniş bir alan var, zaten öğretmenevi, kaymakamlık burada. Daire müdürlükleri burada çalışıyor, o yüzden bu bölgede olmalı. Belediye binası inşa edilecek, bu yeni belediyenin, devletin işi.

-İlçe ile birlikte Ataşehir’e neler gelecek?

İlçe ile birlikte burası sahipli hale gelecek, bir merkez halini alacak. Biliyorsunuz tam sınırımızda finans merkezi oluşturuluyor. Merkez Bankası ve kamu bankaları buraya taşınacak. 13 mahalleden oluşan Ataşehir Belediyesi, burayı 5-10 yıl içinde tanınmayacak modern bir şehir haline getirecek.

Buranın bir kere imar planı sorunu var. Kayışdağı, İnönü ve Barbaros mahallelerinin planlama problemleri var. Hala İSKİ imar islah planlarıyla idare edilmeye çalışılıyor. Bir yeri modern bir şehir haline getirmek istiyorsanız, orayı planlamanız gerekir. Burası yıllardan beri planlanmamış. Üsküdar’dan gelenler yeni planlanmış. Yeni Çamlıca’da tapu sorunları var.

Yeni belediyenin ilk yapması gereken 1/5000’lik ve 1/1000’lik planları yaptırmak ve yapmak olacaktır. Bu da özellikle Büyükşehir Belediyesi ile karşılıklı işbirliği içinde olabilecek bir şey.

-Yapılmış bir sürü plan var. Bu bölge toplu konut alanı yapılmış, 80’li yıllarda, defalarca plan yapılmış ve planlara davalar açılmış, şimdi plan yok diyorsunuz…

Buralarda hiçbir plan yok. Buralar şu anda plansız bölgeler. İmar iskan planları var. Bu planlar gecekondu önlemeye yönelik plandır. İçerenköy, İnönü, Kayışdağı, Emekevler’in hiçbirinin imar planı yok. Bunların yapılması lazım.

-Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi hukuk komisyonundasınız, plan yapılması için gerekli girişimlerde bulundunuz mu, ayrıca Ataşehir bölgesinde yapılan birçok plan ve açılan davaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yıllardan beri bunun mücadelesini veriyoruz. Kadıköy Belediyesi’nde de bir komisyon oluşturalım, planlamasını yapalım dedik, ama başaramadık. İmar planları ve davalar olacaktır, bu bir süreçtir.

-Merkezi iş alanı planlarını nasıl değerlendiriyorsunuz, bölgede altyapı sorunları nasıl giderilecek?

TEM otoyolunun diğer alanı finans merkezi olacak. Ataşehir’e komşu bir alan. Finans merkezinin bu bölgede olması, bu bölgenin hüviyetini değiştirecek. Gerek bu bölgede oturanların konut ihtiyacını karşılayacak olması, gerekse uluslararası büyük şirketlerin yatırım merkezlerini buraya yönlendirmeleri, buraya büyük bir hareket kazandıracaktır. Mevcut TOKİ yerleşmelerinin bulunduğu alanlar bundan olumlu etkilenecektir. Finans merkezinin bu bölgeye katkısı olacaktır. Altyapı sorun olmaz, konut stoğu karşılanabilir, ayrıca çevresindeki Yenisahra, Küçükbakkalköy, Barbaros gibi mahalleleri de olumlu etkileyecektir. Uluslararası büyük firmalar buraya gelirse, bölge modern bir görünüm kazanacaktır.

-Ataşehir ilçesindeki siyasi tabloyu nasıl buluyorsunuz, belediyeyi alabilecek misiniz?

AK Parti, girdiği her seçimden daha yüksek oy oranlarıyla çıktı. Ataşehir’de biz 70 bin oy almışız, CHP’de 50 bin civarında. Ortalama seçmen sayısı 200 bine yakın. Aramızda yüzde 10 gibi bir fark var. Biz bu aradaki farkı açmak istiyoruz. Yapacağımız çalışmalarla aranın açılacağını umuyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve merkezi idare ile birlikte yapacağımız mega projelerle, bu farkı büyük oranda açacağımızı düşünüyorum.

-Seçimler öncesinde Ataşehir için tasarladığınız belli bir projeniz var mı?

Ataşehir, işlenilmesi gereken, çok boş alan bırakılmış bir bölge. Mesela gümrük alanı var. Finans merkeziyle modern bir şehir hüviyeti kazanacak bölgede, artık bundan sonra tırların giriş çıkış yaptığı bir alan olamaz. Başbakanımızla ve Büyükşehir Belediye başkanımızla da görüştüm. Dikkatlerini çektik, sahipsizliği böyle ortadan kaldırıyoruz. Bu alanın, bir an önce, bölge insanına katkı sağlayacak bir yatırımla neticelenmesini istiyoruz. İETT garajıyla birlikte, bu alanın kültür ve kongre merkezi, spor kompleksi olmasını istiyoruz. E5’in üzerindeki bu bölge, tüm ilçeye, hatta Anadolu yakasına hitap edecek büyük bir merkez olabilir.

Proje bazındaki önerilerimizi yerel seçimler öncesi açıklayacağız. Bunların bir kısmının ilk adımlarını da önümüzdeki ilk 6 ay içinde atabiliriz. Ataşehirli sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halindeyiz. Projelerimizin hayata geçirilebilmesi için, gerekirse her türlü makama baskıyla, ne gerekiyorsa yapacağız. Ben siyasete 20 yılını vermiş bir kişi olarak, siyasette nasıl başarılı olunacağını, nasıl sonuca gidileceğini biliyorum. Ak Parti, Ataşehir ve Ataşehirliler için önemli bir şanstır. Ataşehir Magazin

Bu yazı 52 kez okunmuştur.